СВІТОВІ ВИНАХОДИ УКРАЇНЦІВ.

Українці – багатогранна і талановита нація. Цей перелік є лише маленькою часткою нашого світового вкладу, але вже лише ним ми можемо впевнено пишатись! Рухаймося далі, та намагаймося робити все найкраще, що у наших силах… Щорічно українськими вченими створюються тисячі винаходів. Одні відкриття гучномовно вриваються у світ, інші стають лише маленькими кроками довгого процесу грандіозних змін у ньому. Та суть залишається єдиною: українці активно вносять свій внесок у розвиток людства, і цим варто пишатись.
Підбірку розробок та винаходів талановитих людей з різних куточків України підготували для вас «Файні новини», винаходів українців, які відомі у всьому світі. До річниці незалежності України пропонуємо кращі винаходи українців. Те, що деякі з цих речей – справа рук українців, може стати для вас приємним сюрпризом.

Гелікоптер

2 3

Винахідником гелікоптеру є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939-го почалися випробовування гелікоптера VS-300 спочатку на прив’язі, а 13 травня 1940-го конструктор вперше підняв свою машину у вільний політ. Їхній успіх сприяв отриманню першого замовлення від американської армії. Поступово скромна фірма Сікорського перетворилася на потужний концерн, який щороку випускає сотні гвинтокрилів цивільного й військового призначення. Понад півстоліття всі президенти США користуються послугами гелікоптерів Сікорського.

Гасова лампа

4

Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

Поштовий індекс

5

У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

Ракетний двигун і перший супутник Землі

6Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

Глушко Валентин Петрович одєсит, творець першого у світі електротермічного ракетного двигуна й багаторазового ракетно-космічного комплексу «Енергія» – «Буран». Його двигуни підіймали у повітря літаки (Як-3, Су-6, Су-7), космічні кораблі «Восток», ракетоносії «Протон». Двигуни Глушка підіймали в космос кораблі «Восход» і «Союз», станції «Салют» і «Мир», автоматичні зонди до Місяця й планет, що їх досі успішно використовують у спільних ракетних проектах. І це далеко не все, створене під керівництвом академіка Глушка, який завжди говорив про себе – «українець»

Гнучкий суперконденсатор

87

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.

9Годинник-глюкометр для діабетиків

Вчений із Закарпаття Петро Бобонич винайшов глюкометр у вигляді наручного годинника. З його допомогою діабетики можуть дізнаватися рівень цукру в крові в будь-який момент. Для цього не потрібно здавати кров.

Екологічно чисте паливо

10Інженер зі Славутича Володимир Мельников сконструював машину, яка перетворює відходи деревини в паливні брикети. Піч під надвисоким тиском розігріває тирсу до 300 градусів, внаслідок чого утворюється рослинний клей. Далі працює прес, який стискає масу з силою 200 тонн на квадратний сантиметр. В результаті виходить паливний брикет, схожий на антрацит.

11Кінескоп

Йосип Тимченко – людина, яка за два роки до відкриття братів Люм’єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив скачковий механізм “равлик”. Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографу, однак його пристрій не був запатентований.

Зварювання живих тканин

12Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Ще в 1993 році під керівництвом Бориса Патона – сина винахідника різних методів електрозварювання, були проведені експерименти, які довели можливість отримання зварного з’єднання різних м’яких тканин тварин способом біполярної коагуляції. Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини. Операції практично без крові, швів і тривалого відновного періоду. Прилад, розроблений українськими вченими Інституту ім. Патона НАН України, не має аналогів в світі. Розсічені під час операції м’які тканини він не зшиває, а … зварює.

Рентген

1314

Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета. Єдиною його помилкою у цьому винаході стало те, що він не потурбувався про патент на нього. Вчений просто не ставив за ціль привласнювати його.

Гіпсова пов’язка

1516

Микола Пирогов – засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях, вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов’язку.

Вакцини проти чуми та холери

1718

Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював у лабораторії Мечникова спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в ряді країн Європи, Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

Місцева імунізація

19

Олександр Безредка відкрив спосіб місцевої імунізації, створив учення про рецептивні клітини й антивіруси, увів термін — анафілактичний шок. Безредка — автор теорії “місцевого імунітету”, яка піддавалась критиці з боку опонентів вченого за його спробу ізолювати явище іммунітету від захисних реакцій організму вцілому.

Перша пересадка нирки

2021

Юрій Вороний здійснив першу в світі пересадку нирки. Надзвичайно важливо, що в клінічних умовах Вороний довів, що “нирки свіжих трупів у стані оживати і функціонувати при пересадці іншій людині”, і що “поза всяким сумнівом трупні органи при пересадці людині не дають якою б то не було специфічної інтоксикації або анафілаксії”. Своєю операцією Вороний надовго випередив розвиток трансплантології. У більшості країн світу клінічні пересадки кадаверних нирок почали робити тільки в 50-60-ті роки.

Безкровний аналіз крові

22Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, п’ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп’ютера виводиться 131 показник здоров’я. Прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці.

Антибіотик батумін

23

Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, що володіє високою активністю до всіх видів стафілококу. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів.

Компакт-диск

2425

Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров тепер вже директор Інституту проблем реєстрації інформації, академік НАНУ. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ. Вчені Інституту проблем реєстрації інформації Національної академії наук України у співпраці з Інститутом монокристалів НАНУ розробили сапфірові оптичні диски, інформація на яких може зберігатися десятки тисяч років.

Сапфірові диски за своїми властивостями ідеально підходять для довготривалого зберігання інформації: висока температура плавлення (2000 градусів C), твердістю поступається лише алмазу, зносостійкість.
Діаметр диску 80 мм (mini-CD), щільність запису відповідає стандартному диску CD-ROM, і на його поверхні записується 210 Мбайт Інформації », – розповів В’ячеслав Петров.

Запис інформації реалізована на технологічному комплексі, розробленому для створення матриць при розгортанні виробництва компакт-дисків в Україні. Планується запис і зберігання інформації на дисках діаметром не тільки 80 мм, а й 120 мм (стандарт СD). Також можемо виготовляти оптичні диски діаметром до 200-300 мм.

Електричний трамвай

26

На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики “для руху залізничних потягів з подачею струму”. Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.

Рукавичка для людей з проблемами зору

2728

Хлопець із Луганська Іван Селезньов представив на міжнародному конкурсі “Intel International Science and Engineering Fair” свій проект “Нове чуття: ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору”. Така річ може стати досить корисною з точки зору орієнтації у просторі. Винахід молодого українця потрапив до трійки кращих винаходів світу у 2013 році, а американські інвестори вже ним зацікавились і пропонують співпрацю. Однак Іван все ще чекає, коли матиме змогу розвинути проект в Україні.

Вміння комп’ютера розпізнавати обличчя

29Киянину Єгору Анчішкіну було 26 років, коли він зацікавився проблемою розпізнання відео та фотоінформації. Разом з колегами він створив фірму, яка поставила собі за мету навчити комп’ютер впізнавати людські обличчя. Наприклад, розробка українських програмістів могла б швидко знайти горезвісного “караванського стрільця”. Але фантастична технологія вже не належить Україні. Інтернет-гігант Google викупив усіх, хто розробляв перспективну технологію.

Червоні лазери у CD- та DVD-програвачах

30Нік Голоняк працював у Головній лабораторії напівпровідників “Дженерал Електрик Компані” у місті Сіракузі (штат Нью-Йорк), де зробив кілька важливих відкриттів у галузі напівпровідникових приладів, серед яких — перший функціональний світловипромінювальний діод і напівпровідниковий лазер. Надзвичайно економічні світлодіоди почали використовувати під час виготовлення фар автомобілів, світлофорів, електронної і побутової техніки, конструювання інформаційних табло на транспортних вузлах, стадіонах тощо. Його винаходи дали змогу розробити червоні лазери, які функціонують у видимому спектрі й використовуються у CD- та DVD-програвачах. Нік Голоняк брав участь у винайденні тріода — пристрою, на базі якого працюють комп’ютери, телевізори й інші сучасні електронні прилади.

“Батьківство” Інтернету

31Леонард Кляйнрок 1961 року, ще будучи студентом Массачусетського Технологічного Інституту, описав технологію, здатну розбивати файли на частини й передавати їх різноманітними шляхами через мережу. Молодий вчений опублікував свою наукову працю, присвячену цифровим мережевим зв’язкам – “Інформаційний потік у великих комунікаційних мережах”. Ці ідеї лягли в основу його докторської дисертації, висновки з якої він опублікував у виданні “Комунікаційні мережі” (1964). У цій книжці Л. Кляйнрок виклав основні принципи (разом з його наступними теоретичними розробками) пакетної комунікації, які лежать в основі сучасної технології Інтернету. Ідеї Кляйнрока випереджали час, тому знайшли своє широке застосування лише в кінці 60-х років XX століття, коли ними зацікавилось Агентство з науково-дослідних проектів (ARPA), одним з напрямків діяльності якого стало створення комп’ютерних технологій для військових цілей, зокрема, зв’язку.

Рідкий струменевий скальпель

32

Наукові співробітники Аерокосмічного інституту та Національного авіаційного університету створили рідкий струменевий скальпель, який не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій на внутрішніх ораганах людини. Високий тиск при роботі апарату дозволяє видаляти нем’язові тканини з мінімальною крововтратою. Скальпель не має аналогів на Заході і є інструментом багаторазового використання.

Перший підводний човен-чайка

33

Безпалубний плоскодонний човен запорізьких козаків, чайка, вперше підводні човни застосували під час гетьманування Федора Полоуса в XVI-XVII століттях. Зовні бортів кріпився очеретяний пояс, який дозволяв спускати човен під воду і утримувати його на плаву в такому стані. Швидкість чайки становила приблизно 15 км/год, що дозволяло козакам без труднощів втекти від турецьких галер.
І сьогодні традиції запорозького козацтва, його відвага і винахідливість допомагають українському воїнству в боротьбі з російськими агресорами. Бо козацькому роду нема переводу.

Опріснення морської води

3435

Технологію опріснення морської води для пиття розробив професор Одеської державної академії холоду Леонард Смирнов. Заморожена особливим чином морська вода перетворюється в кристали, з поверхні яких можна видалити солі, шкідливі речовини, а також важкі ізотопи водню, які негативно впливають на гени і нервову систему людини.

Профілактор Євмінова

36До створення тренажера і відомої зараз у всьому світі методики профілактики і лікування захворювань хребта В’ячеслава Євмінова підштовхнула власна серйозна травма. В ході експериментів з дозуванням навантажень і виконання вправ під різними кутами, які активізували обмінні процеси і зміцнювали м’язи хребта, був винайдений тренажер, який отримав назву профілактор Євмінова.

Пристрій для боротьби з ураганами

37Унікальну конструкцію для захисту узбережжя від ураганів розробив доцент фізико-технологічного факультету Рівненського державного університету Віктор Бернацький. Пристрій вловлює потоки сильного вітру і зменшує його силу шляхом протидії зустрічного потоку повітря. За свій винахід українець отримав нагороду Європейської науково-промислової палати. Учений створив пристрій, який вже прозвали «приборкувачем ураганів», що зовні нагадує циліндр, усередині нього система вентиляторів.

– Мій прилад недорогий, простий у використанні і не вимагає додаткового джерела енергії – його приводить в дію … сам ураган, – пояснює Віктор Бернацький. – Простіше кажучи, пристрій працює в автономному режимі і приводиться в рух сильним вітром і одночасно гасить його (!). Тобто, прилад буде запускатися кожен раз, як буде з’являтися ураган. Причому, чим більше сила вітру, тим ефективніше протидіє вентилятор, зменшуючи потік вітру до безпечного рівня.

Саме тому прилад можна назвати «пристроєм для самознищення ураганів». За допомогою ось таких пристроїв, які виставляються на шляху руху урагану, вдасться уникнути масових руйнувань і людських жертв. Захист слід зосередити в кілька рядів, в шаховому порядку вздовж берегової лінії. Одна установка обійдеться приблизно в тисячу доларів.

Найшвидший в світі автомобіль

38

У найшвидшому радянському автомобілі, проект якого в 1966 році розробив харків’янин Володимир Нікітін, був встановлений вертолітний газотурбінний двигун ГТД-350 потужністю 400 кінських сил. Розрахункова швидкість машини становила 400 км/год, але вона не була досягнута через відсутність відповідної траси. Однак під час заїзду на Чугуївської трасі ХАДІ-7, стартувавши з місця, зміг розвинути швидкість 320 км/год на дистанції 1 км.

Вугільний комбайн

39У 1932 році українець, уродженець нинішньої Луганської області, Олексій Бахмутський створив дослідний зразок першого в світі вугільного комбайну, комбінована гірнича машина, яка одночасно виконує операції руйнування пласта корисної копалини та навантаження відбитої маси на конвеєр. Після деякого вдосконалення у 1939 році Горлівський завод ім. Кірова почав серійне виробництво вугільних комбайнів, які успішно працювали на шахтах Донбасу до початку війни.

Україна — держава, здавна відома як інтелектуальне та духовне джерело Європи і світу. На українській землі народжувалися та втілювалися в життя геніальні ідеї й новітні технології, вона збагатила всесвітню скарбницю філософської думки, богослов’я, мистецтва, літератури й науки.

Долі українських науковців дуже подібні між собою: їхню творчість знають на чужині й мало або й зовсім не знають на батьківщині. Світові відомі імена Степана Тимошенка, Ігоря Сікорського, Юрія Кістяківського, Сергія Корольова, Михайла Янгеля, Миколи Духова, Володимира Коваленка, Михайла Остроградського, Абрама Йоффе та багатьох інших, але мало хто знає, що вони — українці, які свого часу були змушені залишити рідну вітчизну.

Зараз наголошується на нагальній необхідності «повернути Україні імена видатних діячів, митців та вчених, «привласнених» іншими культурами», популяризувати розробки українських винахідників на батьківщині.

Так творцями перших літаків, вертольотів і ракет, теоретиками і практиками космосу, знаними діячами медицини, всесвітньо відомими мікробіологами-вірусологами, конструкторами кораблів були саме українці. Проте історично склалося так, що світових висот своєї наукової творчості багато вітчизняних учених досягли за кордоном. Відсутність власної державності була причиною низки проблем, через які звичайні трудівники і представники наукової еліти країни емігрували за кордон.

Причиною для виїзду з України в різні часи були: економічна залежність держави, нестабільність суспільного життя, політичні переслідування, низький рівень соціального забезпечення, поступове зубожіння населення, обмежений доступ до освіти та системи охорони здоров’я, нарешті, відсутність належних умов для професійного зростання.

У другий частині, до вашої уваги ми пропонуємо ще декілька винаходів українців, яки змінили світ.

Діагностика раку і туберкульозу за аналізом слини
1Проба Суслова – аналіз слини людини дозволяє діагностувати рак і туберкульоз. Дозволяє уникнути небезпечної для здоров’я прививки Манту (при ній в організм вводиться ослаблений вірус туберкульозу і якщо людина сама ослаблена є вірогідність захворіти на туберкульоз)

Євген Суслов придумав як діагностувати рак і туберкульоз за аналізом слини. Точність проби Суслова – 90%, при класичній Манту – 55%. Цей аналіз набагато дешевше «кривавого» аналізу на рак, безпечніше і не менш точний. Але в Україні розробка не йде – її ігнорують. Тому Суслов вирішив запускати її в життя в Західній Європі.

Сучасна конструкція кораблів
2Степан Онисимович Бурачок побачив величезні переваги застосування електродвигуна в кораблебудуванні. Він створив гідрореактивний водометний рушій (та обґрунтував економічні переваги його застосування), судновий герметичний водотрубний котел, який працює на рідкому пальному, уперше запропонував секційний принцип спорудження корабля — винахід, який не втрачає актуальності і досі.

Телескоп Максутова

3У 1941 р. одесит Максутов Дмитро Дмитрович винайшов меніскові системи оптичних приладів, які нині носять його ім’я і широко використовують у телескопобудуванні. Він створив новий тип телескопа (телескоп Максутова), в основі якого меніскова оптична система, що поєднує багато переваг як рефрактора, так і параболічного рефлектора, а відрізняється простотою конструкції, забезпечує зображення хорошої якості. Цей метод почали використовувати не лише у його лабораторії, а й на міжнародному рівні. Так телескопи на менісковій оптичній системі виготовляли американські компанії «Celestron», «Meade», «Questar».

Напівпровідниковий та лазерний світлодіод

4Голоняк Нік (Батьки Голоняка, українці, приїхали до США із Закарпаття) протягом 1957–1963 рр. працював у Головній лабораторії напівпровідників «Дженерал Електрик Компані» у м. Сіракузи (штат Нью-Йорк), де зробив кілька важливих відкриттів у галузі напівпровідникових приладів, серед яких — перший функціональний світловипромінювальний діод і напівпровідниковий лазер. Надзвичайно економічні світлодіоди почали використовувати під час виготовлення фар автомобілів, світлофорів, електронної і побутової техніки, конструювання інформаційних табло на транспортних вузлах, стадіонах тощо. Його винаходи дали змогу розробити червоні лазери, які функціонують у видимому спектрі й використовуються у CD- та DVD-програвачах.
Нік Голоняк брав участь у винайденні тріода — пристрою, на базі якого працюють комп’ютери, телевізори й інші сучасні електронні прилади.

Електронне телебачення, катодна трубка – головна деталь телевізора

5Грабовський Борис Павлович — фізик, винахідник електронного телебачення.
Народився 26 травня 1901 р. у м. Тобольську (нині — Тюменська область, Росія), де відбував заслання його батько — відомий український поет-демократ Павло Арсенович Грабовський. 26 липня 1928 р. у Ташкенті він уперше у світовій практиці здійснив експеримент передачі на відстань рухомого зображення електронним способом. Через протидію прихильників тогочасної системи механічного телебачення (за схемою німецького винахідника П. Ніпкова, 1884 р.) учений був змушений припинити дослідження. В 1924 році Павло Грабовський також винайшов катодну трубку – головну деталь телевізора.

Протигаз

6Зелінський Микола Дмитрович — винахідник протигазу.
Народився 6 лютого 1861 р. у м. Тирасполь Херсонської губернії (тепер — Республіка Молдова) у дворянській родині. У 1915 р. у Петербурзі провів успішні досліди з використання окисних каталізаторів у процесі крекінгу нафти, її ароматизації, спільно з Е. Кумантом створював вугільний протигаз, винайшов спосіб нейтралізації отруйної дії газів і рідин за допомогою активованого вугілля, провів низку досліджень зі встановлення органічного походження нафти.

Радар

7Гінцтон Едвард Леонард — конструктор радара.
Народився 27 грудня 1915 р. у Катеринославі (тепер — Дніпро).
У 1929 р., аби уникнути радянських репресій, разом із родиною емігрував до США. Навчався у Каліфорнійському (Берклі) та Стенфордському університетах, отримав ступінь доктора наук.

Будучи асистентом Стенфордського університету, Едвард Гінцтон захопився дослідженням мікрохвиль і сконструював попередник радара. На початку Другої світової війни учений зі своїм винаходом прибув до Нью-Йорка, де спільно зі Стенфордською групою науковців почав працювати у «Сперрі Гіроскоуп Компані».

Розроблені за його участі радарні установки відіграли велику роль у створенні системи протиповітряної оборони США. Пізніше винахід Е. Гінцтона використовували у системах космічного зв’язку й управління літаками, артилерійських системах, телефонній і телевізійній галузях.

Квантова органічна хімія

8Смакула Олександр Теодорович — фізик, засновник квантової органічної хімії.
Народився 9 вересня 1900 р. у с. Доброводи Збаразького району на Тернопільщині. В Інституті медичних досліджень кайзера Вільгельма (м. Гейдельберг) учений очолив оптичну лабораторію.

Досліджуючи стероїди, вітаміни й органічні кристали, він став фундатором квантової органічної хімії. Процес трансформації кристалічного вуглеводу електричними збудженнями релектронів називають тепер «інверсією Смакули».

Вірусна природа ракових пухлин

Дмоховський Леонтій-Людомир — відкривач вірусної природи ракових пухлин, засновник школи онкологічної вірусології.
Народився 1 липня 1909 р. у Тернополі в родині греко-католицького священика. Леонтій-Людомир Дмоховський проводив дослідження у галузі імунології, серології пухлин, вірусології, генетики й ендокринології. У 1953 р. він виявив вірусне походження злоякісних пухлин.

Науковець уперше застосував електронну мікроскопію в онкологічній вірусології та відкрив віруси лейкемії й у злоякісних пухлинах грудей мишей. Учений довів присутність таких субклітинних інфекційних агентів у людей, використав оригінальні методи вивчення відношення вірусів до раку. Останнім підтвердженням його наукових припущень стало відкриття генів злоякісних пухлин у 1982 р. вже після смерті ученого.

Під керівництвом Л. Л. Дмоховського вдосконалили свої знання більшість онкологічних вірусологів світу, зокрема майже всі японські вчені у цій галузі. Науковець був консультантом Інституту раку США. Є автором і співавтором понад 450 наукових праць.

Формула, що дозволяє розрахувати повернення космічного корабля на орбітальну станцію з поверхні іншої планети

1010-1

Богачевський Ігор Данилович — учений у галузі аеронавтики й астронавтики.
Народився 7 вересня 1928 р. у м. Сокаль на Львівщині в родині адвоката Данила Богачевського та громадської діячки Ростислави Богачевської. Ігор Данилович є автором формули, що дозволяє розрахувати повернення космічного корабля на орбітальну станцію з поверхні іншої планети. Завдяки цій формулі було розраховано політ на Місяць, а також повернення на Землю космічного корабля США — проект став реалізацією ідеї та розрахунків Ю. Кондратюка.

Вінчестер ( жорсткий диск )

11

Любомир Романків — винахідник процесів будови індуктивних і магнето-опірних мікроголовок для записування інформації, на основі яких були створені жорсткі диски та перші персональні комп’ютери. Є автором і співавтором понад 60 патентів, 130 наукових статей, редактором десяти томів матеріалів технічних симпозіумів США. 

Народився 17 квітня 1931 р. у Жовкві на Львівщині. У 1957 р. закінчив Альбертський університет (Канада), у 1962 р. — Массачусетський технологічний інститут (США). Із 1955 р. — інженер хімії, з 1962 р. — доктор металургії і матеріалів.

Нині живе у м. Браєркліф Манор, штат Нью Йорк. Учений очолює відділ електрохімічної технології й магнетизму Дослідного центру корпорації «ІВМ», є провідним науковцем цієї компанії в галузі комп’ютерних технологій, членом Академії інженерних наук «ІВМ», дійсним членом управи американського НТШ та Академії інженерних наук України.

Л. Романків — активний діяч українських студентських і громадських організацій діаспори, член президії Світового конгресу вільних українців. Із 1946 р. — член Пласту. Зараз є Начальним Пластуном, членом 29-го Куреня Уладу пластових сеньйорів «Сіроманці», опікується розвитком цієї організації в Україні. Також організував і очолив студентські товариства в Едмонтоні й Бостоні, акредитовані курси української культури в Мерсі Коледжі Нью-Йорка.

Нагороджений золотими медалями Електрохімічного товариства США, ІЕЕЕ, медалями В. Пекіна, В. де Нора Товариства електрохімічної промисловості США, М. Лібмана. У 2000 та 2001 рр. був визнаний «Винахідником року». Коли ви запускаєте комп’ютер – ви використувуєте 7 його патентів.

Астрономічний годинник

Федченко Феодосій Михайлович — фізик, механік, конструктор.
Народився 16 квітня 1911 р. у с. Боровиця на Київщині (зараз — селище Чигиринського району Черкаської області). у 1955 р. сконструював ізохронний маятник, трипружинний підвіс і вирішив проблему, над якою тривалий час працював відомий нідерландський учений Х. Гюйгенс: як забезпечити незмінність періоду коливань маятника при зміні амплітуди його коливання.

Згодом, у 1957 р., він отримав свідоцтво на винайдення електромеханічного годинника. Того ж року перспективного вченого перевели у Всесоюзний науково-дослідний інститут фізико-технічних і радіотехнічних вимірювань. Тут він продовжив роботу над удосконаленням маятникових зберігачів часу і в 1959 р. запатентував новий тип маятникового астрономічного годинника.

Пізніше світ побачили такі винаходи Феодосія Федченка: годинники АЧФ–1, АЧФ-2. У 1962 р. було зареєстровано новітню розробку вченого — АЧФ-3 («Дослідження роздільного впливу на хід годинника АЧФ-3 ізохронувального підвісу й імпульсного механізму»). Згідно з рішенням ради ВНДІ метрології ім. Д. І. Менделєєва у 1966 р. вченому присвоєно науковий ступінь кандидата технічних наук.

Винахідник створив не тільки досконалий маятниковий зберігач часу, а й покажчик часу — вторинний годинник нового типу із симетричним анкерним приводом (1970), який вирізняється підвищеною точністю та надійністю: забезпечує рівномірність спрацьовування електромагнітного механізму і, відповідно, пристрою переміщення секундної, хвилинної та годинної стрілок.

Розробки вченого експонували на різних всесоюзних і всесвітніх виставках. За заслуги в галузі створення нових конструкцій приладів часу Феодосій Михайлович нагороджений золотими (1962, 1965) та срібною (1976) медалями ВДНГ, нагрудними знаками «За заслуги у галузі стандартизації» (1966, 1971), орденом «Знак Пошани» (1967).

У Політехнічному музеї засновано особистий фонд Ф. М. Федченка. Тут зберігають предмети, документи, світлини, друковані видання, що презентують його винахідницьку діяльність, а також унікальні експонати — знаний годинник АЧФ-3, авторські зразки годинника АЧФ–1 та вторинного годинника власної конструкції.

Радянська атомна бомба

13-1Духов Микола Леонідович — розробник важких танків КВ та ІС, головний конструктор першої радянської атомної бомби. Народився 28 жовтня 1904 р. у с. Веприк Гадяцького району на Полтавщині у родині фельдшера цукроварні. Закінчив Гадяцьку чоловічу гімназію та Веприцьку трудову школу. У Веприку працював секретарем комітету бідноти, агентом продрозверстки при райвиконкомі, завідувачем районної хати-читальні, загсу, секретарем райземлісу.

У 1925 р. М. Л. Духов влаштувався на Чулахівський цукровий завод. За рік він опанував професію хронометражиста, пройшов шлях від робітника до завідувача техніко-нормувального бюро. Микола Леонідович сконструював перший у Чупахівці радіоприймач.

Протягом 1926–1928 рр. навчався на робітничому факультеті Харківського геодезичного інституту, після закінчення якого отримав направлення в Ленінградський політехнічний інститут. У 1932 р. закінчив механічний факультет цього вишу (спеціальність «Конструювання тракторів і автомобілів») та почав працювати на Кіровському заводі.

Тут займався конструюванням пристроїв масового виробництва для популярного в той час трактора «Універсал», брав участь у створенні першого вітчизняного автомобіля Л–1, виготовленні важкого підйомного залізничного крана. В 1938 р. став начальником конструкторського бюро серійних танків Т-28, а вже в наступному році розробив конструкцію нового важкого танка КВ. Тоді Миколу Леонідовича призначили заступником головного конструктора Кіровського заводу.

13

У 1940 р. група інженерів під керівництвом М. Л. Духова створила захисні щитки для воїнів і мінні трали. За це вченого нагородили медаллю та орденом Леніна. На початку війни Микола Леонідович був призначений головним конструктором Челябінського тракторного заводу, де керував виготовленням танків КВ і Т-34. У 1943 р. став головним конструктором Кіровського заводу в евакуації.

Тут було налагоджено виробництво важких танків ЙС, ЙС-3, модифікації інших танків. За цю роботу та вдосконалення танка Т-34 конструктор нагороджений Сталінською премією і орденом Трудового Червоного Прапора. У 1944 р. був обраний завідувачем кафедри Челябінського механіко-машинобудівного інституту. В 1945 р. йому присвоєно військове звання генерал-майора інженерно-танкової служби, пізніше — генерал-лейтенанта інженерно-технічної служби.

У 1948 р. Микола Духов почав працювати в атомній промисловості — був призначений головним конструктором і заступником наукового керівника науково-дослідного інституту. Згодом обіймав посади головного конструктора і наукового керівника новоствореного конструкторського бюро оборонної промисловості.

Екраноплан

14-1Алексєєв Ростислав Євгенович — винахідник екраноплана. Народився 18 грудня 1916 р. у м. Новозибков Чернігівської губернії (з 1926 р.- Брянська область).

У 1962 р. в Центральному конструкторському бюро розпочалася робота з конструювання екраноплана КМ («Корабель-Макет») для військово-морського флоту СРСР, у 1964 р. — екраноплана Т–1 для повітрянодесантних військ.

Перший повинен був літати на кількаметровій висоті, другий — підніматися до висоти 7500 м. У 1966 р. найбільший в історії літальний апарат КМ був спущений на воду.

14

На початку 70-х рр. ХХ ст. тривала робота над проектуванням десантного екраноплана «Орлятко», а вже в 1979 р. він став однією з бойових одиниць військово-морського флоту та отримав штатний номер МДЕ–160.

Ядерні реактори

Доллежаль Микола Антонович — інженер-теплотехнік, конструктор ядерних реакторів. Народився 27 жовтня 1899 р. у м. Омельник Катеринославської губернії (зараз — Запорізька область). У 1946 р. був залучений до радянського атомного проекту, в якому розробляли перші промислові ядерні реактори для виробництва збройового плутонію (агрегати «А», «АІ») — водографітові установки з вертикальним розташуванням графітових колон і каналів водяного охолодження. Після успішних випробувань атомної бомби влітку 1949 р. вчений почав створювати енергетичні реактори для корабельних установок.

15

У 1952 р. М. А. Доллежаль очолив «спеціальний інститут» НДІ-8, створений для конструювання реакторів усіх типів, і керував ним понад 30 років. Науковці установи проектували реактори всіх основних типів — енергетичні, промислові, дослідницькі. У 1954 р. був розроблений перший проект реакторної установки для підводних човнів. У тому ж році почала працювати перша в світі АЕС в Обнінську, яка базувалася на «агрегаті АМ» — канальному ядерному реакторі на водографітовій схемі.

У 1958 р. уведений в експлуатацію реактор ЕІ-2 подвійного призначення (Сибірська АЕС), який виробляє енергію у промислових масштабах та збройовий плутоній. Згодом вчені під керівництвом Миколи Доллежаля та Ігоря Курчатова створили реактори РБМК подвійного призначення, ВВЕР тощо.

У 1961 р. науковець заснував кафедру енергетичних машин і установок у МВТУ та очолював її протягом 25 років.

Детектор, для дослідження ДНК і ракових пухлин

Шарпак Жорж (Харпак Георгій) — фізик. Народився 1 серпня 1924 р. у м. Дубровиця Сарненського повіту (нині — Рівненська область). Захоплюючись експериментальною фізикою, молодий науковець із 1959 р. працював у Європейському центрі ядерних досліджень.

16

Жорж Шарпак зробив вагомий внесок у розвиток ядерної фізики. За винахід та вдосконалення детектора елементарних часток, зокрема багатопровідної пропорційної камери, у 1992 р. був удостоєний Нобелівської премії в галузі фізики.

Останнім часом приділяє велику увагу застосуванню своїх камер у біології та медицині, для чого створив власне мале підприємство. Розробив новий тип детектора, за допомогою якого можна досліджувати структуру ДНК і ракові пухлини. Прилад пройшов випробування у Пастерівському інституті, наукових установах Женеви.

Розшифровка письмен індіанців майя

Ю́рій Валенти́нович Кно́розов народився 19 листопада 1922, в Харкові. Вирішив проблему, над якою століттями ламали голови перекладаі всього світу – розшифрував ієрогліфи індіанців майя.

17

Кнорозов склав каталог ієрогліфів майя (опублікований 1999 року в Мексиці в трьох томах) і до 1952 року зміг встановити фонетичне читання деяких з них. В першу чергу його цікавили тексти в збережених кодексах майя. Доповідь Ю. В. Кнорозова на захисті дисертації на здобуття ступеня кандидата історичних наук (29 березня 1955, тема: «”Повідомлення про справи в Юкатані” Дієго де Ланди як етно-історичне джерело») тривала три з половиною хвилини, після обговорення йому одноголосно була присуджено ступінь доктора історичних наук.

Захист дисертації по індіанцям майя стала науковою та культурною сенсацією в Радянському Союзі. Дуже швидко про дешифрування дізналися і за кордоном. Жодного разу не побувавший у Мексиці, радянський дослідник зробив те, чого не домоглися багато вчених різних країн, що роками проводили польові дослідження. Не виходячи з кабінету, він дешифрував древній лист, грунтуючись на текстах трьох збережених рукописів.

Інтернет-гроші Pay Pal

18Левчин Максиміліан (народився 1974 року в Києві) – співзасновник та
головний інженер PayPal, віце-президент з розробки в компанії Google. Перші великі гроші на стартапі заробив в 2002 році, коли eBay придбала платіжну систему PayPal за $1,5 млрд. Йому, як одному зі співзасновників належало тоді 2,3%, і він отримав в результаті поглинання близько $34 млн. В наш час гроші Pay Pal є найпоширеніими інтернет-грошима у світі.

Реактивний двигун

Мико́ла Іва́нович Киба́льчич народився 19 (31) жовтня 1853 року в місті Короп Чернігівської області. Ще за часів навчання у Новогрод-Сіверській гімназії та спілкуючись зі своїм дядьком, Микола Іванович познайомився із народницькими ідеями. В умовах заборони продовжити освіту він обрав шлях революціонера-підпільника.

Народники належно оцінили здібності екс-студента. Згодом Кибальчич працює і в підпільних друкарнях, і у так званих «пекельних лабораторіях», де виготовляли вибухівку і зброю для терористичних актів. Там і проявився його неабиякий талант хіміка і винахідника. Микола навчився у домашніх умовах робити нітрогліцерин і динаміт. Навіть більше — він поліпшив їх якість.

19

Динаміт Кибальчича за своїми характеристиками перевершував динаміт його винахідника — шведа Нобеля. Під час останнього замаху на царя 1 березня 1881 року вирішальну роль зіграла «забійна сила» бомби, створеної Кибальчичем. Однак після цього прожити на свободі талановитому винахіднику вдалося недовго — його заарештували через сімнадцять днів після теракту. У камері, за кілька днів до страти, Микола розробив проект реактивного літального апарата.

У проекті Кибальчич розглянув пристрій порохового ракетного двигуна, керування польотом шляхом зміни кута нахилу двигуна, програмний режим горіння, забезпечення стійкості апарата тощо. Схему унікального апарата арештант надряпав уламком гудзика на стіні каземату… Миколі Кибальчичу вдалося передати папери з розробленим проектом адвокату. Однак їх вилучила царська «охранка», долучила їх до справи і відправила у спецархіви таємної канцелярії. 

Значно пізніше до принципів ракетобудування самотужки прийде вчитель з Калуги — Костянтин Ціолковський, який стверджував що його предки були запорізькими козаками.

Спецефекти Голівуду

Українець Мамут Євген Шамаєвич народився в Ташкенті 9 липня 1942 року.Середню і вищу освіту отримав у Харкові. Євген Мамут емігрував з Харкова до США в 1978 році. У США він розробляє низку спецефектів для голівудських фільмів.

20«Еластик-ефект» («The elastic effect») Даний ефект був створений для рекламного ролика «Рено». Машина розтягується на повороті, неначе пружина, а інші об’єкти залишалися нерухомими. Це досягнуто без комп’ютерної графіки за допомогою 1200 смужок-«масок», які в потрібний час по черзі перекривали кадр.
«Камуфляж-ефект» («Camouflage effect») Даний ефект створє невидимість та прозорість персонажа, якого про статиці непомітно, а при динаміці відбувається тільки оплазмований натяк на тіло.

Саме цей ефект використав режисер Джон Мактірнан для фантастичного бойовика «Хижак» у 1987-му році. «На комп’ютері „камуфляж-ефект“ робиться за 10 хвилин, — каже Є. Мамут, — але тоді комп’ютерів не було, і мені довелося повозитися з небаченим на ті часи спецефектом два тижні.

„Хижак“ створювався на верстаті оптичного друку, за який мій бос виклав мільйон доларів! Це була ризикована інвестиція, враховуючи, що через п’ять років усі вже робилося на комп’ютерах. Але за ці лічені роки верстат окупив себе десятикратно». Даний спец-ефект Євген Мамут розробив разом із Джоелом Хайнеком

«Батік-ефект» Даний ефект створений для анімації «Носоріг» методом техніки батіку. Фарба капає на шовк та розпливається і її в реальному часі знімає камера.

“Катюша”

21

Реактивна система залпового вогню, яка є прообразом для суасних реактивних систем Град була створена українцем Іваном Гваєм. Іван Гвай народився 13 грудня 1905 року у місті Катеринославі (тепер Дніпропетровськ).

Під керівництвом Гвая була створена установка для ракетних снарядів «Флейта», призначена для літаків І-15, І-16. У 1937–1938 роках «Флейта» була взята на озброєння і у 1939 році успішно застосована у боях на Халхін-Голі.

У 1939–1941 роках була розроблена пускова установка для реактивних снарядів на базі вантажного автомобіля ЗіС-6 — БМ-13, яка у подальшому стала відома як «Катюша». БМ-13 було взято на озброєння 21 червня 1941 року.

Рамковий вулик

22Петро́ Іва́нович Прокопо́вич народився 10 липня 1775, с. Митченки, Бахмацький район, Чернігівська область. 1814 — створив перший у світі розбірний рамковий вулик. У ньому винахідник вперше виділив рамку в самостійну частину бджолиного житла. Завдяки цьому стало можливим вільно оглянути бджолину сім’ю й активно впливати на хід її розвитку. Вулик Прокоповича дозволив вилучати мед, не винищуючи димом бджіл, як це практикувалося в ті часи. Нині рамкою оперують мільйони пасічників у світі.

Ще один визначний винахід Прокоповича — дерев’яна перегородка з отворами, через які проходять тільки робочі бджоли, що дає можливість отримувати чистий мед у рамках.

Усвідомлюючи важливість свого відкриття, Прокопович створив першу в Російській імперії та єдину тоді в Європі школу пасічників.

Русская рука – прилад для Голівуду

23

Анатолій Акимович Кокуш (*, Керч) — український інженер у галузі кінотехніки. Основні розробки:
гіростабілізований операторський кран «Авторобот» (американська назва – “Російська рука”/Russian Arm);
операторські крани серії «Каскад».

Повітряна куля на рідкому паливі

Першу у світі повітряну кулю на рідкому паливі винайшов українець – Ігнатій Мартинович в 1784 році.
Європу швидко охопила повітряна лихоманка. Експерименти братів Монгольф’є широко висвітлювала преса того часу – і на українських землях теж про них чули.

24

Чув і професор фізики Львівського університету Ігнатій Мартинович, людина гострого розуму і строкатої біографії. Він подорожував Європою, навчався в кількох університетах, побував францисканським ченцем і навіть абатом монастиря, потім став переконаним атеїстом, написав 16 наукових праць, служив в австрійській розвідці, цікавився драматургією і військовою стратегією.

А ще Мартинович винаходив. Багато. Особливо багато – у Львові, де працював з 1784 по 1791 роки. Там Мартинович здружився з доктором медицини Непомуценом Антонієм Германом, колишнім королівським лікарем. Разом вони створили автоматичний пальник на рідкому паливі – більше не було необхідності брати із собою на небеса кошик соломи. Винайдений Мартиновичем і Германом спосіб використовується в повітроплаванні й у наші дні.

Одного пальника було замало – у січні 1784-го вчені взялися конструювати повітряну кулю власного зразка. 4 березня 1784 року о п’ятій годині пополудні безліч городян прийшли в парк Більського подивитися на диво дивне. Величезна куля (без пасажирів), яка рухалася теплим повітрям, піднялася в небо на сотню метрів всього за хвилину. Стежити за пальником було нікому, він незабаром згас – і аеростат повільно спустився на землю.

25Операція на відкритому серці

Першу у світі операцію на відкритому серці провів українець Аполлінарій Підріз в Харкові в 1897 році. Вперше в Рос. імперії здійснив операції на селезінці (1887 року) і на пораненому серці (1897 року), автор першого в Рос. імперії посібника з урології.

Другий персональний комп’ютер

Стів Возняк – українець, творець другого персонального комп’ютера – Макінтош. Друга людина в компанії Apple (Епл). Логотоп Епл – надкушене яблуко – це відомий український вислів “Як не з’їм так понадкусую”. Стівен Джобс починав свою зіркову кар’єру не сам, а разом з вихідцем з України – Стівеном Возняком. Перший “яблучний” комп’ютер народився у дитячій кімнаті Стіва Джобса, де хлопці разом працювали над дивними пристроями.

Стівен Возняк пропонував соковиту назву для спільної компанії: Banana. Однак Джобс хотів опинитися на перших сторінках телефонного довідника і обрав яблуко – Apple – A – перша буква у списку в алфавіті. А Macintosh – один із сортів яблук, популярний у США. На початку 1975 року на ринку з’явився перший персональний комп’ютер Altair 8800. Тоді Стівен не міг дозволити собі витратити 400 доларів на цей комп’ютер, тому він вирішив зібрати свій власний, використовуючи готовий мікропроцесор від компанії Motorola і декілька модулів пам’яті.

26

У тому ж 1975 шкільний приятель Возняка Стів Джобс запропонував йому створити модель комп’ютера, орієнтованого на запити любителів та ентузіастів комп’ютерної справи. У гаражі, який належав батькам Джобса, вони створили комп’ютерну плату, прототип комп’ютера Apple I. Місцевий торговець електронним обладнанням замовив їм 25 таких пристроїв, після чого Возняк залишив колишню роботу, щоб стати віце-президентом нового підприємства.

1 квітня 1976 Джобс і Возняк заснували компанію Apple Computer, Inc. (нині — Apple Inc.), яка була зареєстрована в 1977 році. Своєю назвою дітище Возняка і Джобса зобов’язане творчості групи The Beatles. В оформленні обкладинок всіх пізніх альбомів групи використовувалося зображення яблука (англ. apple).

Першою продукцією новоутвореної компанії став комп’ютер Apple I ціною в 666,66 доларів, що відрізнявся простотою і компактністю. Всього було продано 600 таких машин. Apple II, що з’явився незабаром, став ще компактнішим і зручнішим у використанні. Успіх компанії виявився феноменальним, і в 1980 році вона стала акціонерним товариством.

Наступними кроками фірми стало виробництво принтерів і програмного забезпечення. Возняк написав більшу частину програмного забезпечення, яке працювало на Apple. Його авторству належить просунута мова програмування Calvin, набір віртуальних інструкцій 16-бітного процесора, відомих як SWEET16, і комп’ютерна гра Breakeout, яка спонукала додати звук.

У 1980 році Apple II вийшов у публічний продаж і зробив Джобса і Возняка мільйонерами. До 1992 року щорічний прибуток фірми досяг 7 млрд доларів.

За офіційною статистикою щороку українці роблять 15 тис. винаходів. Але цифра насправді вища, вважають експерти, оскільки часто українські вчені-винахідники працюють за кордоном.
Чому ж ми такі бідні, якщо в нас стільки геніальних людей? Тому що наші геніальні люди дарують свою геніальність іншим державам. І Інші держави пожинають мільярдні прибутки з їхніх винаходів. Є така приказка, що говорить “хто де народится – той там і стане у пригоді”.

https://espreso.tv/article/2015/07/24/top_22_ukrayinskykh_vynakhody___bez_yakykh_by_ne_isnuvav_svit